FOMO, czyli lęki współczesnego człowieka

Fear of missing out – tak należy rozwijać skrót FOMO. W przełożeniu na język polski oznacza to strach przed tym, że coś przegapimy. Wydaje się to dość błahe, jednak to jeden z lęków cywilizacyjnych, który coraz częściej dotyka ludzi w różnych grupach wiekowych. Winą za to obarcza się przede wszystkim media społecznościowe, które obecnie są nie tylko ogólnodostępne, ale też szalenie popularne. Dowiedz się czy problem FOMO dotyczy także ciebie i jak można sobie z nim poradzić.

Czym jest FOMO?

Jeśli zdarza ci się zaniedbywać swoje obowiązki, żeby przejrzeć Facebooka albo Instagrama, a kiedy nie masz przy sobie telefonu z dostępem do internetu czujesz się bardzo niepewnie, możliwe, że FOMO dotknęło także ciebie. Osoba, która się z tym mierzy, odczuwa lęk, że kiedy nie korzysta z telefonu i sprawdza mediów społecznościowych, omijają ją ważne informacje i wydarzenia. Podobny strach przed wypadnięciem z obiegu może dotyczyć także innych dziedzin życia, np. pracy, jednak zjawisko szczególnie nasiliło się właśnie w okresie popularyzacji internetu oraz Facebooka i pokrewnych portali. FOMO często prowadzi do absurdalnych zachowań takich jak korzystanie z telefonu w niewygodnych miejscach, podczas pracy czy w środku nocy.

Jak sobie radzić z FOMO?

Najlepszą metodą na pozbycie się lęku przed utratą dostępu do informacji jest samodzielne odcięcie się od nich. Kiedy podejrzewasz, że przez media społecznościowe zaczynasz zachowywać się nienaturalnie i irracjonalnie, zrób sobie detoks od internetu. Jeżeli ta myśl cię przeraża, to znaczy, że tym bardziej taka kuracja odwykowa ci się przyda. Dzięki temu przekonasz się, że świat się nie zawali, nawet jeśli nie będziesz na bieżąco z każdym postem i zdjęciem twoich znajomych ze studiów czy szkoły średniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *