Jak dobrze wybrać księgową?

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, za twoją relację z Urzędem Skarbowym, twoje księgi rachunkowe oraz twoje faktury odpowiedzialne jest biuro rachunkowe, z którym współpracujesz. Tak jest przynajmniej w teorii. W praktyce jednak sam odpowiadasz za swoją firmę i dlatego właśnie wybór osoby, która będzie ewidencjonować wpływy i wydatki, musi być przemyślany. Sprawdź na co warto zwrócić uwagę.

Opiekun klienta

To dobrze, kiedy w biurze rachunkowym nie brakuje pracowników, a ty dzięki temu nie musisz martwić się, co zrobisz w kryzysowej sytuacji, jeśli twoja księgowa będzie akurat na urlopie. Mimo to jednak współpraca będzie znacznie prostsza i bardziej przejrzysta, jeśli przez większość czasu twoją firmą będzie się zajmowała jedna, wyznaczona do tego osoba. Księgowa powinna pełnić funkcję opiekuna klienta, być pod telefonem, szybko odpisywać na maile oraz być gotowa na spotkanie twarzą w twarz.

Ubezpieczenie

Nie każde biuro rachunkowe posiada ubezpieczenie odpowiednie do zakresu prowadzonej działalności. Wbrew pozorom jest to bardziej twój problem niż księgowej. Jeśli w pewnym momencie współpraca nie potoczy się tak jak powinna, może się okazać, że na wypłatę ewentualnego odszkodowania będzie trzeba poczekać. O ile w ogóle jego wypłata kiedykolwiek nastąpi.

Referencje

Bez względu na to czy wybierasz duże biuro rachunkowe czy księgową prowadzącą jednoosobową działalność, postaraj się najpierw dowiedzieć czegoś na temat jakości usług. Poczytaj opinie w internecie, zapytaj na grupie facebookowej i przede wszystkim popytaj znajomych. Jeśli to możliwe, sprawdź z jakimi innymi firmami wcześniej pracowało dane biuro. Miej się jednak na baczności, jeśli ktoś wystawia księgowej wyjątkowo piękną laurkę. To może być znajomy lub członek rodziny, który poleca z grzeczności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *