Jak zwiększyć efektywność jazdy samochodem, czyli czym jest chiptuning?

Myśląc „tuning samochodu” większość ludzi, kojarzy to sformułowanie dwojako. Zazwyczaj właścicielom pojazdów kojarzy się on negatywnie i często sam pomysł jego wykonania jest powodem do żartów. Inni z kolei słysząc tuning, przywołują w myślach obraz samochodu z zbyt dużymi felgami, wieloma spoilerami oraz głośnym układem oddechowym. Cechy te mogą kojarzyć się z przykładem pojazdu z serii filmów „Szybcy i wściekli”. Jest to jednak jedna z najpopularniejszych dziedzin motoryzacji, obejmująca wielu aspektów pojazdu. Tuning można podzielić na kilka rodzajów mechaniczny, optyczny lub wspomniany chip tuning.

Czym właściwie jest chiptuning?

Chip tuning jest właściwie jedną z metod usprawnienia pracy silnika samochodowego. Można zaliczyć do jednego z dwóch głównych rodzajów, czyli tuningu mechanicznego. Wspomniane usprawnienie polega na elektronicznym zwiększeniu mocy silnika samochodowego oraz momentu obrotowego. Dzięki tej modyfikacji uzyskujemy także zmniejszenie ilości zużywanego przez samochód paliwa. Dodatkowa poprawa dynamiki wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy w taki sposób, aby kierowca mógł w pełni korzystać z możliwości pojazdu.

Jak wykonać chiptuning w sposób profesjonalny?

Mimo że jak wspomniano, modyfikacja polega na ulepszeniu programu sterującego silnikiem i brzmi to jako coś prostego do wykonania, prawidłowe i bezpieczne jej przeprowadzenie wymaga od osób ją wykonujących sporych umiejętności i właściwego sprzętu.

Pierwszym etapem powinno być wykonanie dokładnego przeglądu technicznego pojazdu poddanego udoskonaleniu. Przeprowadzony tuning jest w pełni bezpieczny, jednak tylko w przypadku zadbanego pojazdu. W Tarnowie chiptuningiem trudnią się fachowcy z tego warsztatu https://slusarczyk-auto.pl/oferta/chip-tuning. Przeglądem auta zajmą się kompleksowo.

Kolejnym etapem jest już właściwa zmiana, czyli wprowadzenie do systemu sterującego silnikiem usprawnionego oprogramowania. W samochodach nowszej generacji wykorzystuje się do tego celu gniazdo diagnostyczne. Dzięki niemu możliwe jest wgranie nowego sterownika do oprogramowania. W samochodach starszych modyfikacja następuje poprzez wylutowanie odpowiedniej części sterownika, a następnie jej przeprogramowanie. Najważniejszą częścią całego procederu jest monitorowanie i dokładne sprawdzenie programu, a następnie sprawdzenie poprawności działania całego pojazdu. Działania te pozwalają właścicielom samochodów na korzystanie z trwałego i bezpiecznego pojazdu. Chcąc skorzystać z usługi, warto jednak wykonać ją u specjalisty z doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *