Cyfrowe bliźniaki – jaką rolę odgrywają w optymalizacji procesów produkcyjnych?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wieloma doczesnymi dobrami możemy cieszyć się dzięki szybkiemu rozwojowi technik produkcyjnych. Chociaż rzemieślniczą pracę dalej się ceni, to jednak właśnie nowe technologie produkcyjne sprawiają, że wiele towarów staje się powszechnie dostępnych, firmy się rozwijają i wiele branż kwitnie. Obecnie w każdym przedsiębiorstwie, w którym wyrabia się komponenty dla dowolnego przemysłu, dba się o to, aby rozbudować park maszynowy i jak najskuteczniej zoptymalizować produkcję. Pomogą w tym cyfrowe bliźniaki. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Cyfrowe bliźniaki – jak to działa?

Już sama nazwa wskazuje, że cyfrowe bliźniaki mają związek z procesem digitalizacji zakładów produkcyjnych. Stanowią one wirtualne odzwierciedlenie środowiska pracy i pozwalają na wizualizację niemal wszystkiego od stanowisk szkoleniowych oraz roboczych, po ludzi czy roboty. Dostęp do cyfrowego bliźniaka możliwy jest nie tylko w miejscu pracy, ale także poza nim. Dlatego też kierownik zakładu lub inżynier, który korzysta z takiego wirtualnego modelu, może planować optymalizację produkcji z dowolnego miejsca na świecie.

Cyfrowe bliźniaki – dlaczego to się sprawdza?

Czasem wystarczy niewielka zmiana w organizacji pracy lub metodzie produkcji, aby procesy przebiegały dużo sprawniej. Niekiedy trzeba zakupić nową maszynę lub zatrudnić dodatkowych ludzi. Jednak zarządzając zakładem produkcyjnym, nigdy nie mamy pewności, że dane decyzje okażą się słuszne. Metoda prób i błędów z kolei może okazać się dość kosztowna, nie wspominając już o zmarnowanym czasie. Cyfrowe bliźniaki pozwalają na przeprowadzenie symulacji w wirtualnym środowisku, dzięki czemu można szybko i bez ponoszenia kosztów sprawdzić, jakie rezultaty przyniosą wprowadzone zmiany. Więcej na temat tego nowoczesnego rozwiązania przeczytamy tutaj https://dbr77.com/blog/jak-bliniak-cyfrowy-dbr-77-zapewni-ci-wzrost-efektywnoci-twoich-dziaa. Zagadnienie cyfrowych bliźniaków jest obecnie niezwykle popularne więc niewątpliwie warto zapoznać się z tym pojęciem bliżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *