Notariusz – cennik toruńskich kancelarii notarialnych

Notariusz to urzędnik państwowy, który może pomóc w wielu czynnościach wymagających poświadczenia. Możemy udać się do niego w celu sporządzenia aktu notarialnego, aktu poświadczenia dziedziczenia, odpisu, wypisu czy wyciągu dokumentów, jak również w celu przechowania papierów wartościowych lub danych na informatycznym nośniku danych. Sprawdźmy, jakiego cennika spodziewać się za wykonanie poszczególnych czynności.

Na jakiej podstawie notariusz ustala cennik?

Wynagrodzenie za dokonanie określonej czynności notarialnej, jakie pobiera notariusz, nazywane jest taksą notarialną. Jej wysokość reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku. Podane są tam wysokości maksymalnych stawek taksy notarialnej powiększone o należy podatek VAT. Od czego w takim razie zależy cennik notariusza? Od wartości przedmiotu danej czynności. Poza taksą notarialną, notariusz pobiera od klienta również podatek od spadków i darowizn, czynności cywilnoprawnych oraz opłaty sądowe – czyli wszystkie niezbędne podatki i opłaty, które przekazywane są później do odpowiednich instytucji państwowych.

Notariusz: Toruń – jaki cennik obowiązuje?

Cennik notariusza w Toruniu nie będzie znacznie różnił się od cen kancelarii notarialnych działających na terenie innych polskich miast. W przypadku wartości mienia nieprzekraczającej 3000 zł, maksymalna taksa notarialna wynosi 100 zł. Tyle samo jest w przypadku wartości powyżej 3000 zł, ale poniżej 10 000 zł, z tymże tutaj występuje dodatkowa nadwyżka procentowa. Najwięcej za czynności notarialne zapłacimy, gdy wartość mienia wynosi ponad 2 000 000 zł. Najprościej sprawdzić ceny, wpisując w wyszukiwarkę internetową na przykład ,,notariusz Toruń cennik”. Można też zapoznać się bezpośrednio z cennikiem toruńskiego notariusza, wchodząc na stronę wybranej kancelarii. Na przykład tutaj http://notariusz-rakoczy.pl/ znajdziemy wszelkie niezbędne informacje dotyczące opłat. Za poświadczenie podpisu notariusze zazwyczaj liczą 20-30 zł. Z kolei za poświadczenie zgodności odpisu aktu notarialnego z przedstawionym dokumentem maksymalna stawka wynosi 6 zł za każdą stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *