Jedną z najważniejszych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu, jest koszt budowy. Mało kto dysponuje nieograniczonym budżetem. Nie można też popaść w drugą skrajność – oszczędzanie na wszystkim nigdy nie kończy się dobrze. Dom ma przecież być ostoją, miejscem na odpoczynek. Najważniejszy jest tutaj złoty środek. Istnieją jednak rozwiązania, które wymagają większego wkładu finansowego, ale inwestycja w nie później się zwraca. Jednym z nich są projekty domów energooszczędnych.
Projekty domów energooszczędnych – dlaczego ich realizacja kosztuje więcej?
Inwestorzy decydują się na domy energooszczędne z różnych powodów. Jedni z uwagi na kwestie związane z dbaniem o środowisko, a inni po prostu chcą wydawać mniej na utrzymanie domu. Porównując koszty budowy tradycyjnej konstrukcji i domu energooszczędnego, łatwo można zauważyć, że drugie rozwiązanie jest bardziej kosztowne. Co jest tego przyczyną? Do realizacji projektu domu energooszczędnego wykorzystuje się specjalne materiały, które posiadają specyficzne właściwości. Między innymi wykazują się niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Dzięki temu budynek jest chroniony przed nagrzewaniem się wnętrza latem i utratą ciepła zimą. Dlaczego jeszcze koszt budowy domu energooszczędnego jest wyższy? Powodem są zastosowane innowacyjne rozwiązania. Doskonałym tego przykładem jest system wentylacji mechanicznej. Większe koszty generuje też wykończenie domu. Potrzebne są chociażby specjalne okna, ograniczające utratę ciepła.
Choć wymienione wyżej elementy niewątpliwie wpływają na wyższy koszt budowy konstrukcji energooszczędnej, koszty związane z instalacją wodno-kanalizacyjną czy elektryczną pozostają niezmienne. Podobnie rzecz ma się z projektami domów energooszczędnych. Ich ceny są podobne do tych, jakie należy zapłacić za projekty tradycyjnych budowli.
Projekty domów energooszczędnych – czy ta inwestycja się opłaca?
Czy opłaca się wydawać więcej pieniędzy, gdy można wybudować dom niższym kosztem? Jeśli myślimy przyszłościowo, to jak najbardziej tak. Realizacja projektu domu energooszczędnego na pewno się zwróci. Choć nie będzie to za rok czy dwa, po czasie oszczędności same zaczną się generować. Warto poświęcić kilka procent kapitału i zainwestować w konstrukcję energooszczędną, gdy jeszcze mamy taką możliwość. Mieszkając w takim domu, rosnące ceny rachunków nie będą już nas martwić. Poza tym, wybierając dom energooszczędny dbamy o środowisko. To inwestycja nie tylko w naszą przyszłość, ale też w przyszłość naszych dzieci.
Projekty domów energooszczędnych – czy da się zaoszczędzić na ich budowie?
Aby ograniczyć koszty realizacji projektu domu energooszczędnego, warto zdecydować się na konstrukcję parterową. Takie rozwiązanie jest tańsze, ponieważ odchodzą koszty budowy piętra. Nie trzeba też doprowadzać tam mediów czy ocieplać. Projekty domów energooszczędnych parterowych można łatwo znaleźć w internecie, na przykład wchodząc na stronę https://pracownia-projekty.dom.pl/energooszczedne.html. Dostępne są tam różne warianty projektów, dlatego nie powinno być problemu z wyborem. Nawet, gdy postawimy na projekt droższy w realizacji, inwestycja po latach powinna się zwrócić. Czasem opłaca się odłożyć więcej pieniędzy, by wybudować dom, z jakiego naprawdę będziemy zadowoleni. Warto pamiętać, że jest to inwestycja w komfort swój i swoich domowników. Szukanie oszczędności na tym etapie mogłoby skończyć się brakiem satysfakcji z powstałej konstrukcji, a przecież każdemu zależy na tym, by dom był ostoją.