Jak to jest, że jedne osoby skrupulatnie liczą każdy grosz, a innym pieniądze przeciekają przez palce nie wiadomo kiedy? Czasem wynika to z rozrzutności, ale często też z braku świadomości, ile pieniędzy wydajesz każdego dnia. Problem pojawia się w momencie, kiedy chcesz odłożyć pieniądze na fajne wakacje albo nowy komputer, a świnka skarbonka od wielu miesięcy stoi pusta. Mądrego oszczędzania można się co prawda nauczyć, jednak nie jest to takie proste. Zobacz kilka trików, które ci to ułatwią.
Szukaj okazji
Potrzebujesz zimowej kurtki, ładowarki do telefonu, jakiegoś sprzętu RTV/AGD? Nie kupuj w pierwszym lepszym sklepie. Jeśli wcześniej zrobisz małe rozeznanie, może się okazać, że za ten sam produkt, gdzie indziej zapłacisz mniej. Możesz oszczędzić całkiem sporą kwotę pieniędzy znajdując ciekawe promocje, decydując się na sprzęt używany albo idąc na zakupy do lumpeksu.
Zapisuj swoje wydatki
Zacznij prowadzić dziennik swoich wydatków lub jeśli wolisz poczuć się jak biznesmen, utwórz arkusz w Excelu. Zapisuj tam zapłacone rachunki, zakupy spożywcze i wszystkie inne, nawet najdrobniejsze wydatki. Dzięki temu dowiesz się, na co tak naprawdę przeznaczasz najwięcej pieniędzy i zastanowisz się co z dotychczasowej listy zakupów można spokojnie wykreślić. Czy ta kolejna torebka faktycznie była potrzebna? A może tę butelkę słodzonego napoju znanej marki da się zamienić na wodę z dzbanka z filtrem i dzięki temu przy okazji zadbać o zdrowie?
Ucinaj końcówki
Wysyp od czasu do czasu drobne z portfela, które zostają ci po zakupach i wrzuć je do skarbonki, a przekonasz się, że szybko się zapełni. Jeśli masz w zwyczaju płacić kartą, skorzystaj ze specjalnego programu oszczędnościowego, który oferują niektóre banki. Taka usługa odkłada za ciebie na specjalne konto oszczędnościowe kilka złotych z twoich codziennych zakupów. Działa to w podobny sposób jak odkładanie reszty. Twoje zakupy kosztowały 29 złotych? Z głównego konta zostanie odjęte 30 złotych z czego 29 pójdzie na konto sklepu, a złotówka trafi na konto oszczędnościowe. Po kilku miesiącach uzbierana kwota może cię zaskoczyć.