Zespół Aspergera u dorosłych – na czym polega to zaburzenie?

Zespół Aspergera często nazywany jest łagodną formą autyzmu. Zaburzenie po raz pierwszy zostało opisane przez lekarza pediatrę, który zauważył, że niektóre dzieci mają duży problem w kontaktach społecznych mimo prawidłowo rozwiniętych zdolności poznawczych. Zespół Aspergera znacznie łatwiej zdiagnozować u najmłodszych, jednak jest wielu dorosłych, którzy również się z nim zmagają, nawet o tym nie wiedząc. Jak rozpoznać objawy? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Zespół Aspergera u dorosłych – czym się charakteryzuje?

Przyczyn zespołu Aspergera może być wiele. Eksperci są zgodni co do tego, że zaburzenie najczęściej ma podłoże genetyczne. Może być wywołane dziecięcym porażeniem mózgowym, wrodzoną toksoplazmozą, uszkodzeniem układu nerwowego, a nawet starszym wiekiem ojca. Do najczęstszych objawów zespołu Aspergera należy trudność w budowaniu relacji, problemy z wyrażaniem emocji, zamiłowanie do codziennych rytuałów, specyficzna mowa, nadwrażliwość sensoryczna oraz ponadprzeciętne zainteresowanie konkretną tematyką. Osoby z tym zaburzeniem czują się zagubione, gdy pojawia się coś nieoczekiwanego. Mogą mieć zmienne nastroje i reagować złością, kiedy przydarzy im się sytuacja niezgodna z harmonogramem.

Zespół Aspergera u dorosłych – gdzie szukać pomocy?

Zdarza się, że dorośli z zespołem Aspergera funkcjonują normalnie i nie czują potrzeby rozpoczęcia leczenia. Jednak są to stosunkowo rzadkie przypadki. Zazwyczaj zaburzenie mocno daje się we znaki, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej rozpocząć leczenie pod okiem sprawdzonego psychiatry. Przeczytasz o tym więcej na stronie https://psychiatrzy.pl/zespol-aspergera/. Zespół Aspergera u dorosłych można leczyć za pomocą terapii lub specjalnych farmaceutyków. Najlepsze rezultaty daje psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym w połączeniu z farmakoterapią. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego przypadku, dlatego o leczeniu powinien decydować lekarz psychiatra, psycholog lub inny wykwalifikowany specjalista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *