Ćwiczenia na skoliozę ­– tych ćwiczeń nigdy nie rób!

Skolioza, zwana potocznie skrzywieniem kręgosłupa, dotyka ogrom społeczeństwa. W wielu wypadkach pomocna jest gimnastyka korekcyjna. Należy sobie zdawać sprawę, że nie wszystkie ćwiczenia są wskazane przy skoliozie. Niektóre mogą nawet zaszkodzić. Sprawdź Jakich ćwiczeń nie możesz robić!

Ćwiczenia na skoliozę ­– co mają dawać i jakie omijać

Celem ćwiczeń na skoliozę jest wzmocnienie partii mięśni podtrzymujących sylwetkę. Do tych ćwiczeń należą ćwiczenia mięśni posturalnych, w tym grzbietowych. Zaleca się także ćwiczenia elongacyjne – rozciągające, a także antygrawitacyjne. Jako ćwiczenie na skoliozę zaleca się także pływanie i ruch w wodzie. Odciążają one kręgosłup przy jednoczesnym zmuszaniu do pracy nieaktywizowanych grup mięśni odpowiadających za prawidłową postawę. Dzieciom ze skoliozą zaleca się także gry i zabawy ruchowe.

Nie każdy rodzaj aktywności fizycznej jest dobrym ćwiczeniem na skoliozę. Należy zrezygnować ze skoków, przewrotów i wykonywaniu mostka. Nie wskazane są także długie marsze, dźwiganie ciężkich przedmiotów oraz długi wysiłek w pozycji stojącej. Te czynności nie pomagają w kształtowaniu prawidłowej postawy, a wręcz mogą doprowadzić do pogłębiania wady.

Kto pomoże dobrać prawidłowe ćwiczenia na skoliozę?

Niezależnie od tego czy masz już diagnozę czy tylko podejrzewasz u siebie skrzywienie kręgosłupa – potrzebujesz ćwiczeń na skoliozę. Warto zwrócić się do specjalistów. Pomogą oni ocenić stopień wady postawy i zalecą indywidualny zestaw ćwiczeń. Miejsc do których możesz się udać jest pozornie wiele, jednak nie każde cieszy się dobrą renomą i oferuje krótki okres oczekiwania.

Dobrym wyborem ośrodka będzie: https://neurorehabilitacjaopole.pl/rehabilitacja-wad-postaw-i-skolioz/cwiczenia-na-skolioze/. Oprócz fachowej opieki przy rehabilitacji, możesz liczyć też na nagranie wideo podczas ćwiczeń. Pozwala ono na budowanie świadomości ciała i korektę ćwiczeń na skoliozę. Dzięki fachowemu zespołowi unikniesz ćwiczeń, którymi możesz sobie zaszkodzić, a rehabilitacja przyniesie szybkie efekty.

Zacznij ćwiczyć już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *