Jak bez dodatkowych kosztów sprawić, by twoje wnętrza zmieniły rzeczywiste rozmiary? Poznaj kilka prostych sposobów na optyczne zwiększenie lub zmniejszenie pomieszczenia. Dzięki nim zniwelujesz zachwiane proporcje przestrzeni.
Wzorując się naturą
Postrzegając przestrzeń, instynktownie porównujemy ją do zestawień natury. Przyzwyczajeni jesteśmy do jasnego nieba i ciemnych kolorów na ziemi- piasku, kamieni, trawy. Podczas urządzania mieszkania, warto uwzględnić ów podział na strefy jasne i ciemne. Ciemne kolory sprawiają, że pomieszczenia wydają się mniejsze, a sufity zawieszone są niżej. Odwrotnie do ciemnych działają kolory jasne- powiększają pomieszczenia i podwyższają sufit.
Efekt iluzji

Decydując się na tapetowanie ścian, warto pamiętać, że tapeta w duży wzór, szczególnie w czerwonych tonach, optycznie zmniejsza wnętrze. Małe wzory wywołują wrażenie rozległości i rozmachu. Horyzontalne pasy na ścianach sprawią wrażenie, że pomieszczenie wyda się szersze, ale niższe. Natomiast pasy wertykalne podkreślą wysokość pomieszczenia, jeszcze bardziej je podwyższając. W przypadku podłóg, poprzeczne pasy stwarzają złudzenie szerszego i krótszego wnętrza. Podłużne, szerokie i intensywne w barwie pasy na podłodze wydłużą i rozciągną wnętrze.
Światło tworzy przestrzeń

Dzięki efektom świetlnym możemy zarysować kontur przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. Zarówno partie oświetlone jak i zacienione, różne formy i struktury ożywiają się. Gdy pomieszczenie jest oświetlone równomiernie, żaden cień nie zdradza istnienia progu czy ostrej krawędzi. Eksperymentuj w swoich wnętrzach, balansując światłocieniem. Nadaj im wyraźniejszego charakteru, co zdecydowanie wpłynie na postrzeganie ich przestrzeni.