Odkryj cyfrowe archiwum stron internetowych

Jesteś ciekaw jak wyglądały pierwsze odsłony twoich ulubionych witryn internetowych? Ta strona pozwoli ci cofnąć się w czasie i zobaczyć jak kiedyś wyglądał internet. Odkryj wirtualne archiwum stron www.

Strony, które przeglądasz na swoich przeglądarkach to jedne z usług globalnej sieci komputerowej, jaką jest internet. W 2001 roku fundacja Internet Archive zajmująca się m.in. archiwizacją publicznych stron World Wide Web udostępniła usługę umożliwiającą zachowanie działających hiperłączy, które mogłyby zostać utracone. Do zapisywanych zasobów zaliczane są strony internetowe wraz z zawartymi na nich innych plikach graficznych, tekstowych lub PDF.

Dzięki Wayback Machine (http://web.archive.org/) użytkownicy mogą zobaczyć wygląd dowolnej witryny w różnych latach jej istnienia. Wyszukiwarka projektu jest nieograniczona pod względem określonych domen krajowych. Archiwizację stron rozpoczęto wraz z powstaniem projektu w 1996 roku, więc jego zbiory sięgają końca XX stulecia. Wystarczy wpisać adres strony i wybrać datę. Dzięki Wayback Machine mamy dostęp do wszystkich treści zgromadzonych na stronach internetowych, bez względu czy były one edytowane bądź zamykane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *