Umówiłaś się na pierwszą wizytę u ginekologa i nie wiesz czego się spodziewać? Na pewno nie ma się czego bać. Jak zatem wygląda taka wizyta?
Na początku zostanie z Tobą przeprowadzony wywiad. Jego przebieg może nieco różnić się w zależności od Twojego wieku. Lekarz lub pielęgniarka zapyta Cię m. in. o to, kiedy wystąpiła ostatnia miesiączka, jak często występują krwawienia, czy są regularne, czy występują przy nich jakieś dolegliwości, może także zapytać o współżycie. To pytanie jest ważne, ponieważ może ono wpłynąć na dalszy przebieg badania. Jeśli jesteś dziewicą możliwe, że ginekolog zrobi Ci jedynie badanie USG. Aby jajniki i ścianki macicy były dobrze widoczne, dobrze nie mieć pustego pęcherza.
Jeśli rozpoczęłaś już współżycie lekarz przeprowadzi badanie na fotelu ginekologicznym. Przed wizytą dobrze jest skorzystać z toalety. Lekarz sprawdzi stan pochwy i ujście macicy za pomocą specjalnego wziernika pochwowego. Służy on do rozsunięcia ścian pochwy, co umożliwia obejrzenie szyjki macicy.
Ważnym elementem wizyty jest cytologia. Polega ona na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Badanie jest zazwyczaj zupełnie bezbolesne. Cytologia służy wczesnemu wykryciu zmian przednowotworowych i powinna być wykonana nie później, niż przed 25 rokiem życia. W przypadku osób aktywnych seksualnie badanie powinno odbyć się w przeciągu roku od pierwszego stosunku. By wyniki cytologii były miarodajne, nie wolno współżyć na 1-2 dni przed badaniem.