Świadome śnienie – na czym polega i jak to wywołać?

Sen od wyobraźni odróżnia przede wszystkim nasza świadomość lub jej brak. Co jednak, gdyby możliwe było kontrolowanie swoich snów w taki sam sposób, w jaki kontrolujemy nasze marzenia na jawie? Według tych, którzy praktykują świadome śnienie, we własnej głowie możesz robić co tylko zechcesz, nawet kiedy śpisz.

Czym jest świadome śnienie?

Świadome sny czyli tzw. lucid dreams to stan umysłu, który można osiągnąć dzięki odpowiednim ćwiczeniom i technikom, które służą do przejęcia kontroli nad swoimi snami. Jeśli uda ci się uzyskać świadomość, że śnisz, przejmiesz kontrolę nad tym co się dzieje, aż do momentu pobudki. Wiele osób uczy się świadomego śnienia po to by spróbować latania i innych rzeczy niedostępnych dla nich na jawie, ale niektórzy decydują się na to w ramach terapii przeciwko nawiedzającym ich koszmarom. Zwolennicy tej techniki śnienia uważają, że to krok na drodze do samorozwoju, który korzystnie wpływa na zdrowie tego, kto ją praktykuje. Inni są z kolei zdania, że zaburza się w ten sposób fazy snu, co może powodować niewyspanie, a w skrajnych przypadkach halucynacje.

Jak śnić świadomie?

Jest kilka sposobów na to, aby zacząć śnić świadomie, ale to wymaga konsekwentnej pracy nad sobą. Bardzo pomocne jest prowadzenie dziennika swoich snów i regularne wykonywanie testów rzeczywistości. Jeśli wyrobisz sobie nawyk sprawdzania czy śpisz, jest spora szansa, że we śnie również zaczniesz wykonywać takie testy, a wówczas zyskasz świadomość. Przykładowym testem rzeczywistości jest próba odczytania tekstu lub godziny z zegarka i sprawdzenie czy nie będzie się zmieniać. Inną metodą jest autosugestia, czyli wyrażenie na głos silnego postanowienia, że będzie się miało świadomy sen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *